Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

McDonald’s-restauranten i Gjesing i Esbjerg er kåret som Danmarks bedste blandt kædens 121 restauranter. Ifølge McDonald’s er restauranten blandt de hurtigste i landet til at ekspedere bestillinger, samtidig med at kvaliteten og gæsteoplevelsen fastholdes.

Kåringen bygger på McDonald’s egne målinger, gæsternes vurderinger og resultater fra eksterne audits. Jacob Hansen, driftsdirektør i Danmark hos McDonald’s, fremhæver restaurantens processer og fokus på detaljerne som centrale for driften. Restauranten bliver samtidig fremhævet som et forbillede for udvikling af nye ledere.

Gjesing-restauranten indgår i Michael John Munk Kristiansens koncern, som driver 15 McDonald’s-restauranter i Sydjylland og på Fyn. Koncernen omsatte i 2025 for 506,9 mio. kr. og havde et overskud på 10,3 mio. kr.

Læs hele historien på FødevareWatch

Danskere sikrer sig høj placering ved VM i burgere

Hungry Dane Burgers fra København har sikret sig en 13. plads ved World Burger Championships i Indianapolis. Burgerkæden opnåede 94,12 ud af 100 point ved sin første deltagelse i finalen og kvalificerede sig desuden til konkurrencens opsamlingsfinale.

Nye kokkeprofiler: Bedre match mellem uddannelse og virksomhed

Nye profiler på kokkeuddannelsen gør det lettere at uddanne elever med afsæt i virksomhedens køkken og produktion. Det giver tydeligere rammer for oplæringen og færre krav om udstationering – samtidig med at kokkeuddannelsens faglighed fastholdes.

Pincho Nation tiltrækker flere typer gæster

Kvinder er fortsat den primære målgruppe i Pincho Nations markedsføring, men restaurantkæden tiltrækker også familier, par og større selskaber. Samtidig spiller kædens app en central rolle i gæsternes restaurantbesøg.

Log ind