Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter Marcussens Hotel i Assens blev erklæret konkurs, tager tidligere ansatte nu initiativ til at skabe et nyt set-up for at sikre hotellet, så det også består fremover.
Ifølge den tidligere hotelchef Anne Juul skyldes konkursen manglende likviditet og en sommer med dårligere omsætning end forventet.
Hotellet har i flere år overlevet primært på gunstige deal-tilbud, men dette har vist sig utilstrækkeligt.
Anne Juul forlader nu hotellet efter 16 år, men udtrykker håb for hotellets fremtid med nye kræfter bag. Ejendomsselskabet har allerede indgået en forpagtningsaftale.
”Jeg ønsker for Assens, at der ligger et hotel i byen som kan bidrage til vækst, og jeg er glad for, at det trods alt er lykkedes os at tiltrække tusindvis af mennesker udefra til glæde og til gavn for hele byen”, siger Anne Juul.
Læs hele historien på Fyns Amts Avis (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Marriott udvider i København med opkøb af CitizenM
29-04-2025
-
HORESTA advarer mod Københavns Kommunes nye nattelivsplan
29-04-2025
-
Danske kokke- og tjenerelever henter sølv ved nordiske mesterskaber 2025
29-04-2025
-
Ruths Hotel sikrer millionoverskud trods vejrets luner
29-04-2025
-
Norske Spenn udvider med Reitan Retail – danske hotelgæster får flere fordele
29-04-2025
-
Danske Hoteller vil vokse videre med ny kapitaludvidelse
29-04-2025
-
Hvide Sande-serie skaber massiv opmærksomhed om Vestkysten
29-04-2025
-
Bornholmsk strandhotel satser på helårsturisme efter ny SKI-aftale
29-04-2025
-
Kokke og entusiaster skal dyste til DM i Bålmad
29-04-2025