Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En ny rapport fra Beskæftigelsesministeriet viser, at unge mellem 20-29 år og seniorer mellem 60-74 år har haft større fremgang i beskæftigelsen end gennemsnittet.
På trods af den generelle jobvækst på det danske arbejdsmarked, halter nogle unge stadig efter, og beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen ser behov for yderligere indsats for at få flere unge i arbejde eller uddannelse.
Samtidig kæmper man med en gruppe på 43.000 unge, som står uden både job og uddannelse.
Regeringen og Folketinget arbejder nu på at øge indsatsen for at hjælpe denne gruppe, blandt andet ved at involvere virksomheder og psykiatrien.
Seniorerne oplever også stor fremgang, delvis som følge af højere pensionsalder, men ministeren understreger, at der stadig er potentiale til at forbedre situationen yderligere for begge grupper.
Kilde: Avisartikel - Berlingske Business (2. sektion, 17. okt. 2024)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026