Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Imperial Hotel og Imperial-biografen er i en længerevarende konflikt om biografens lydniveau, der generer hotelgæster efter opførelsen af nye suiter tæt på lærredet.
Biografen har været nødsaget til at sænke lydniveauet med op til 30 dB, hvilket går ud over lydoplevelsen og skaber kritik fra både instruktører og anmeldere.
Filminstruktører som Michael Noer og Christina Rosendahl har fravalgt biografen til premierer, mens filmanmelder Casper Christensen betegner situationen som "en katastrofe".
Nordisk Film Biografer arbejder på en løsning sammen med ejendommens ejer, men konflikten har allerede fået økonomiske og image-mæssige konsekvenser for begge parter.
Hotellets gæster klager fortsat over støj, og biografens status som førende lyd- og billedoplevelse er udfordret.
Læs hele historien på Turisme24 (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Koldingfjord oplever vækst i sommergæster
01-08-2025
-
Bakken forventer stærk afslutning på sæsonen
01-08-2025
-
Restaurant Flammen slår dørene op til ny restaurant i Hillerød til september
01-08-2025
-
Europæiske turister søger mening og mad i 2025
01-08-2025
-
Rox Resort åbner i november med internationale ambitioner
01-08-2025
-
Hansens Is starter akademi for unge på kanten
01-08-2025
-
Landmænd åbner markerne for miniferier i naturens navn
01-08-2025