Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Danske Konferencecentre (DKBS) har indgået et partnerskab med IT-specialisten Knowit for at videreudvikle deres interne bookingsystem, Bookon.

Platformen, der bruges af DKBS’s salgsteam til at yde personlig rådgivning til mødeplanlæggere, vil blive forbedret med AI for at optimere tilbudsprocessen og sikre mere præcise og skræddersyede løsninger.

Direktør Marlene H. Sylvester-Hvid fremhæver, at samarbejdet sikrer, at DKBS forbliver i front på det teknologiske område. Knowit ser frem til at kombinere deres ekspertise med AI for at skabe øget værdi for kunderne.

Lars Larsen Group udvider med konferencecenter

Lars Larsen Group styrker sin position inden for møder, konferencer og events med opkøbet af Gubsø Garage i Silkeborg. Konference- og eventcenteret bliver en del af koncernens voksende portefølje af hoteller, restauranter og mødefaciliteter.

Log ind