Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der har været flere bebudede åbningstidsterminer for de to nye Marriott-hoteller i Københavns Nordhavn; de forklarede årsager til forsinkelserne er flere, men nu sker det – mandag den 11. marts. Det skriver Turisme24.dk.
Det forsikrer dobbelthotellets salgschef, Gritt Pitz, kendt i rejsebranchen fra navnlig sine over 14 år for flyselskabet Cathay Pacifics nordiske kontor, og Kristian Haaber, brand manager hos Core Hospitality, den danske hoteloperatør ejet af grundlæggeren af Zleep Hotels, Peter Haaber.
Hotellerne har hver sin morgenmadsrestaurant, men ellers ingen restaurationer – i området omkring hotellerne er der flere spisesteder, hvor hotellernes gæster kan få rabat, samt også en række supermarkeder. Hér kan for eksempel Residence-gæsterne, der skal bo længere tid på hotellet, proviantere og så tilberede maden i værelsernes minikøkkener der har køleskab, mikrobølgeovn og kogeplade – samt kaffemaskine, vandkoger, opvaskemaskine og så videre.
Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI topper hoteltrends ifølge HORESTAs medlemmer
27-01-2026
-
Hornbæk fremhæves i Forbes som luksuriøs hoteltrend
27-01-2026
-
Minister: 2025 blev endnu et stærkt turismeår
27-01-2026
-
Ejere bag Jensens Bøfhus skyder 71 mio. kr. ind
27-01-2026
-
Vivaldi-kæden i krise: Sjette år med underskud
27-01-2026
-
Airbnb-snyd udfordrer turistbyer som Billund og Ribe
27-01-2026
-
Ny chef skal løfte Melsted Badehotel
27-01-2026
-
Michelin-kok vil løfte gastronomien i Hornbæk
27-01-2026