Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den hurtige ekspansion understreger den stærke fremdrift i hotelbranchen, men rejser også et afgørende spørgsmål: Kan væksten opretholdes? For at få dybere indsigt i det spørgsmål og forstå de aktuelle ekspansionstendenser i hotelbranchen har magasinet, Hotel og Konference, spurgt Jeppe Møller-Herskind, viceadministrerende direktør i HORESTA, om hans og HORESTAs indsigt. Det skriver Hotel & Konference.

konklusionen er, at den danske hotelbranche ikke blot tilpasser sig, men også trives med skiftende tendenser og markedsdynamikker. Med løbende innovation og en proaktiv tilpasning til de rejsendes præferencer ser fremtiden for hotelbranchen i Danmark lige så lovende og indbydende ud som nogensinde.

Du kan læse hele historien i seneste udgave af branchemagasinet Hotel & Konference.

HORESTA vil stoppe nulemissionszone på Vesterbro

Planerne om en nulemissionszone på Indre Vesterbro kan gøre det langt vanskeligere at drive hotel og restaurant i området. HORESTA advarer om urimelige konsekvenser for erhvervslivet og peger på op mod 10.000 kilometer ekstra omvejskørsel hver dag.

Log ind