Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I år sker det. Sådan lyder vurderingen fra UNWTO med henvisning til, at FNs turismeorganisation har en formodning om, at 2024 bliver året, hvor den internationale turisme atter kommer på omgangshøjde med niveauet fra før COVID-19-pandemien. Det skriver Standby.dk.
Organisationen mener, at opsparet rejselyst fra pandemiårene, etableringen af flere flyruter og den igangværende genopretning på de asiatiske markeder og destinationer vil medvirke til, at branchen når i mål med genopretningen og muligvis endog lidt mere i løbet af i år.
I øjeblikket venter UNWTO nemlig, at international turisme bliver fuldt genoprettet og øjner desuden en mulighed for, at man kan ende omkring to procent over 2019-niveauet, hvis alt går, som man håber.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026