Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

For godt en måned siden satte den stenrige Fleggaard-familie et til-salg-skilt på hotel Fakkelgaarden i Kollund i Sønderjylland. 25 millioner kroner lød udbudsprisen.

Nu er hotellet og dets gourmetrestaurant blevet solgt. Det skriver Børsen.dk.

I 1990 købte Fleggaard-familien stedet og slog i 1992 dørene op for det gennemrestaurerede hotel Fakkelgaarden.

Fakkelgaarden, der huser 26 værelser og suiter, havde sidste åbningsdags den 30. november 2023. Årsagen til lukningen var en kombination af tre ting, heriblandt flere år med underskud.

Læs hele historien på borsen.dk – kræver login

Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning

Hotel Kongens Ege i Randers ventes at åbne igen efter flere års stilstand. En ny ejer har indgået en driftsaftale med hotelinvestor Youssef El Maanaki, som skal stå for driften.

Danske Hoteller øger omsætning og overskud

Hotelkæden Danske Hoteller oplevede fremgang i både omsætning og resultat i 2025. Samtidig investerede selskabet et trecifret millionbeløb og fastholder ambitionen om at udvide porteføljen.

Log ind