Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De nye overnatningstal fra Danmarks Statistik indeholder december 2023, og dermed er sidste år gjort foreløbigt op, når det gælder det samlede antal overnatninger på hoteller, feriecentre, campingpladser, vandrerhjem og lystbådehavne.

I alt foretog danske og udenlandske turister 40,1 millioner overnatninger i de nævnte ferieformer i 2023, hvilket er 470.000 flere end i 2022, og det højeste antal nogensinde. Det skriver Turistmonitor.dk.

Selvom de rekordhøje tal for hoteller, feriecentre, campingpladser, vandrerhjem og lystbådehavne vækker glæde hos HORESTA, hæver brancheorganisationen også advarselsflaget.

”Hotelbranchen har igennem de seneste 10-15 år udviklet sig eksplosivt. Der er investeret milliarder af kroner i renoveringer og byggeri af nye hoteller, og derfor har vi et virkelig godt produkt. Men der skal mere end nye og lækre hoteller til at få turisterne til at vælge Danmark fremover,” siger Jeppe Møller Herskind, viceadm. direktør i HORESTA.

Han peger på, at konkurrencen mellem hovedstadens hoteller er blevet markant hårdere, fordi der siden 2018 er bygget tusindvis af nye værelser. Derfor skal de mange nye overnatninger fordeles mellem flere hoteller.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

HORESTA vil stoppe nulemissionszone på Vesterbro

Planerne om en nulemissionszone på Indre Vesterbro kan gøre det langt vanskeligere at drive hotel og restaurant i området. HORESTA advarer om urimelige konsekvenser for erhvervslivet og peger på op mod 10.000 kilometer ekstra omvejskørsel hver dag.

Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning

Hotel Kongens Ege i Randers ventes at åbne igen efter flere års stilstand. En ny ejer har indgået en driftsaftale med hotelinvestor Youssef El Maanaki, som skal stå for driften.

Danske Hoteller øger omsætning og overskud

Hotelkæden Danske Hoteller oplevede fremgang i både omsætning og resultat i 2025. Samtidig investerede selskabet et trecifret millionbeløb og fastholder ambitionen om at udvide porteføljen.

Log ind