Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De nye overnatningstal fra Danmarks Statistik indeholder december 2023, og dermed er sidste år gjort foreløbigt op, når det gælder det samlede antal overnatninger på hoteller, feriecentre, campingpladser, vandrerhjem og lystbådehavne.
I alt foretog danske og udenlandske turister 40,1 millioner overnatninger i de nævnte ferieformer i 2023, hvilket er 470.000 flere end i 2022, og det højeste antal nogensinde. Det skriver Turistmonitor.dk.
Selvom de rekordhøje tal for hoteller, feriecentre, campingpladser, vandrerhjem og lystbådehavne vækker glæde hos HORESTA, hæver brancheorganisationen også advarselsflaget.
”Hotelbranchen har igennem de seneste 10-15 år udviklet sig eksplosivt. Der er investeret milliarder af kroner i renoveringer og byggeri af nye hoteller, og derfor har vi et virkelig godt produkt. Men der skal mere end nye og lækre hoteller til at få turisterne til at vælge Danmark fremover,” siger Jeppe Møller Herskind, viceadm. direktør i HORESTA.
Han peger på, at konkurrencen mellem hovedstadens hoteller er blevet markant hårdere, fordi der siden 2018 er bygget tusindvis af nye værelser. Derfor skal de mange nye overnatninger fordeles mellem flere hoteller.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026