Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Helle Berthold Rosenberg, der har siddet på posten i 7,5 år, har valgt at opsige sin stilling, da hun har fået nyt job som direktør for Erhvervshus Midtjylland. Det skriver Turistmonitor.dk.

”Jeg er utrolig stolt af den transformation, Kystlandet har været igennem, mens jeg har været ved roret. Kystlandet er på mange måder mit hjertebarn, som jeg selv har været med til at opbygge og sætte kursen for. Derfor er det også med vemod, at jeg siger farvel til erhvervspartnere, samarbejdspartnere og ikke mindst mine topdygtige medarbejdere,” fortæller Helle Berthold Rosenberg.

Med Helle Berthold Rosenbergs opsigelse mister Kystlandet en stor kapacitet, der har gjort en kæmpeindsat for at bygge den fælles turistdestination, lyder det fra Ole Vind, formand for Destinations Kystlandets bestyrelse og borgmester i Hedensted Kommune.

Læs hele historien på turistmonitor.dk

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Rekordår for turismen i Nordsjælland

Antallet af overnatninger i Nordsjælland steg i 2025 til 1.134.315. Ifølge VisitNordsjælland er destinationen godt på vej mod målet om 1,5 mio. overnatninger i 2030.

Log ind