Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Turister, erhvervsfolk og andre gæster får i løbet af året nye muligheder for at overnatte i Odense.

Her åbner BWH Hotels under varemærket Aiden by Best Western en lokation med 130 værelser og 40 lejligheder til mere permanente gæster. Det skriver Fyens Stiftstidende.

Johan Michelson, administrerende direktør i BWH Hotels Skandinavien fortæller, at kæden oplever stigende efterspørgsel efter det særlige tilbud.

”Aiden sigter mod at imødekomme fremtidens gæster, der værdsætter effektivitet, prisvenlighed og teknologiske løsninger. Med vores prismodel betaler gæsterne kun for de tjenester, de har brug for, og ikke for unødvendige faciliteter,” lyder det fra direktøren.

Den eksakte åbningsdato i Odense vides endnu ikke.

Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning

Hotel Kongens Ege i Randers ventes at åbne igen efter flere års stilstand. En ny ejer har indgået en driftsaftale med hotelinvestor Youssef El Maanaki, som skal stå for driften.

Danske Hoteller øger omsætning og overskud

Hotelkæden Danske Hoteller oplevede fremgang i både omsætning og resultat i 2025. Samtidig investerede selskabet et trecifret millionbeløb og fastholder ambitionen om at udvide porteføljen.

Log ind