Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det store konfirmationscirkus gennem forsommeren, hvor alle skal finde et sted at være på nogenlunde de samme dage, er velkendt.
I 2024 har kaosset dog fået det ekstra krydderi, at én af de helt store konfirmationsdage - store bededag - ikke længere er en helligdag.
Afskaffelsen af store bededag har krævet store kompromisser og kreative løsninger i nogle tilfælde, siger administrerende direktør hos Ferskvandscenterets Vejlsøhus og Gl. Skovriddergaard, Jakob Beck Wätjen, der også er lokal regionsformand for Horesta.
- Folk har jo fundet sig til rette på forskellige måder. Nogen har holdt fast i at holde konfirmation den fredag, og andre har prøvet at rykke rundt, siger han og tilføjer, at det skabte bøvl, fordi det er en travl sæson med både bryllupper og konfirmationer.
Læs hele historien på midtjyllandsavis.dk – kræver abonnement
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
BonBon-Land tvunget til at lukke efter kraftigt skybrud
23-07-2025
-
Fyns Sommerland lokker gæster med tørvejrsgaranti
23-07-2025
-
Eksklusivt badeanlæg planlægges i København
23-07-2025
-
Første kig på Joe & The Juices drive-thru i Nyborg
23-07-2025
-
Blå Flag guider turister til sikre badesteder i hele landet
23-07-2025
-
Ny eldreven sporvogn skal fremtidssikre turen gennem Tivoli
23-07-2025