Talent.
Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Anna Mei Overgaard Nielsen har trods sin unge alder opnået stor erfaring og anerkendelse fra særligt restaurantbranchen. Og nu kan hun også kalde sig Årets Hospitality Talent. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Telling & Nesager.
Anna har tidligere tillige opnået anerkendelse som blandt andet Danmarks og Nordens Bedste Tjenerelev.
Med prisen følger et Professionel Development Program på Cornell University i New York State, USA, som er anerkendt som det bedste hospitality universitet i verden og samtidig er en del af Ivy League blandt de amerikanske universiteter.
Anna har både arbejdet på Restaurant Ghrelin i Århus og den Michelin- og World’s Best Restaurant anerkendte Eleven Madison Park restaurant, i forbindelse med deres pop-up restaurant i Sydney. Efterfølgende har hun været ansat hos Shangri-la hotelkæden og er nu hos Hyatt Regency i Brisbane.
Hun forventer at være tilbage i Danmark i 2024.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge udgør rygraden i sommerens servicejob
05-07-2025
-
Bloomberg: Joe & The Juice-ejer sigter mod børsnotering i USA næste år
05-07-2025
-
Natklubber for 15-årige i kraftig modvind
05-07-2025
-
Odense-hotel udvider og bliver størst uden for København
05-07-2025
-
VisitDenmark satser på svenske familier for at hente tabte overnatninger hjem
05-07-2025
-
Bühlmann Hotels nedjusterer – men ser positivt på 2025
05-07-2025
-
Hotel dømt for ulovligt kiosk-samarbejde ved Himmelbjerget
05-07-2025
-
Ny kommerciel direktør vender hjem til Sønderborg
05-07-2025
-
Flere nordjyske hoteller går foran med grøn profil
05-07-2025