Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Peter Krusborg Pedersen er direktør for VisitNordvestkysten, og sammen med andre turistorganisationer fra den jyske vestkyst, vil de have en plads på finansloven. Det skriver DR.dk.

Det vil nemlig betyde, at de får støtte til at udvikle turismen i deres områder. En organisation som Wonderful Copenhagen er allerede på regeringens udspil til finansloven, og de er sat til at få 49 millioner kroner næste år.

“Vi kan se, at København virkelig har haft succes med deres turisme, fordi der er blevet satset på det blandt andet gennem støtte fra staten. Det er et vækstlokomotiv for dansk turisme, og det lokomotiv vil vi også med på,” siger Peter Krusborg Pedersen.

Hvis de vestjyske turistorganisationer får flere penge, skal det blandt andet bruges på at bygge flere overnatningssteder og få udbredt kendskabet til vestkysten som en feriedestination.

Læs hele historien på dr.dk

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Rekordår for turismen i Nordsjælland

Antallet af overnatninger i Nordsjælland steg i 2025 til 1.134.315. Ifølge VisitNordsjælland er destinationen godt på vej mod målet om 1,5 mio. overnatninger i 2030.

Log ind