Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Balladen om hotelprojektet i Kongsmark på Rømø, som kritikere mener udnytter et hul i dansk lovgivning om salg af feriehuse til udlændinge, fik forleden flere politiske partier i Tønder Kommune til at fremsætte et krav om, købet af den 1,8 hektar store projektgrund på Rømø Havn, skulle gå tilbage.
Nu afviser den tyske køber, virksomheden Überseeinsels forretningsfører, Johannes Aderholz dog, at der er planer om et Kongsmark-koncept på Rømø Havn, og fortæller, at de lige nu er i lovende forhandlinger med danske Guldsmeden Hotels-gruppen. Det skriver Turistmonitor.dk.
“Vi har i forvejen et joint venture med Guldsmeden-gruppen i Berlin, hvor vi har et hotel sammen. I april næste år åbner vi sammen et hotel i Bremen, og nu er vi gået sammen om et koncept for Rømø. Jeg regner med, at vi når i mål. For vi kender hinanden godt,” siger Johannes Aderholz.
Læs hele historien på turistmonitor – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA satte fokus på arbejdsmiljø på TV2 News
21-12-2025
-
HORESTA Play: Sovino Brands deler erfaringer med at optimere betalingsløsning
21-12-2025
-
Restaurationsbranchen viser styrke i 2025 trods pres på økonomien
21-12-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen bygger videre på stærk fremgang
21-12-2025
PRESSEKLIP
-
Events uden bøvl: Nye regler letter vejen for udenlandsk arbejdskraft
19-12-2025
-
Lars Larsen Group planlægger nyt hotel
19-12-2025
-
Turismeforsker: 2025 var stabilt – 2026 kræver nytænkning og balance
19-12-2025
-
Arp-Hansen udskyder overtagelse af Brøndums Hotel
19-12-2025
-
Ny lukkelov skal styrke turismen i mindre byer
19-12-2025
-
Internationalt: Atari lancerer gaming-hotel
19-12-2025
-
Airbnb får millionbøde i Spanien for ulovlige boligannoncer
19-12-2025