Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Så fik Henning Kjeldsen sat en underskrift på endnu et skøde i Skagen. Et ekstra interessant skøde af slagsen, for det bevidner om, hvor aktiv den tidligere storfisker er i hotelbranchen. Det skriver Nordjyske.dk.

Med erhvervelsen af de to nye hoteller ejer Henning Kjeldsen nu fire hoteller i Skagen. Og han har planer om at opføre et større feriecenter. De to hotelejendomme har en samlet værdi på 28,8 millioner kroner.

Hotel Petit, som deler vej med det kendte badehotel Hotel Plesner, er det ene køb. Netop de to hoteller kommer fremover til at blive en integreret del af hinanden.

Henning Kjeldsens andet køb er et mindre lejlighedshotel ved navn Skråvej Byferie Hotel, som deler parkeringsplads med Hotel Petit.

Læs hele historien på nordjyske.dk – kræver login

Vejle får nyt hotel med 87 værelser

Det planlagte byggeri ved Best Western Torvehallerne bliver nu et selvstændigt hotel under navnet Villa Vejle Hotel. Åbningen er sat til marts 2026.

Log ind