Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er 11 måneder siden, at regeringen varslede en grøn afgift på gennemsnitlig 100 kr. på flybilletter på indenrigsruter. Nu er et udspil om bl.a. den kommende afgift på trapperne. Det skriver Finans.dk.
Ender afgiften, som anført i SVM-regeringsgrundlaget ”Ansvar for Danmark” fra december 2022, med at lægge 100 kr. ovenpå en flybillet, når turen går fra f.eks. Aalborg til København, ventes det at koste rejsende ekstra 120 mio. kr. om året.
Udsigten til en ekstra afgiftsregning til indenrigskunder senest i 2025 har fået Niels Hemmingsen, lufthavnsdirektør i Aalborg Lufthavn, til at tænde advarselslamperne.
“Passagerafgiften kan få alvorlige konsekvenser for dansk indenrigsflyvning og mobiliteten generelt. Når vi har landets travleste indenrigsrute, som er ruten mellem Aalborg og København, så kan man sige, at det er helt naturligt, at vi har et ønske om at være den lufthavn, der får den første grønne rute,” siger Niels Hemmingsen.
Læs hele historien på finans.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025