Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En af Østjyllands mest kendte kokke stopper hos Molskroen og søger mod Aarhus, hvor han skal trylle i køkkenet hos Sjette Frederiks Kro i Risskov.

Steffen Villadsen har siden 2016 været køkkenchef på Molskroen, men nu er tiden moden til noget andet, hvilket i høj grad skyldes, at han og ægtefællen er blevet forældre til en lille søn.

”Det kræver meget af en, og det blev uforeneligt med mine mange timers arbejde hver dag på Molskroen. På Sjette Frederiks Kro kan jeg stadig udleve mange af mine ambitioner, men på en måde, hvor jeg ikke behøver arbejde lige så meget,” siger Steffen Villadsen til Jyllands Posten

I sine år på Molskroen har Steffen Villadsen været med til at udvikle gourmetrestauranten i en retning, der har høstet talvise roser på vejen.

Læs hele historien på stiften.dk

SENESTE NYHEDSBREV

Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt

En lavere moms på takeaway end på restaurantbesøg kan påvirke gæsternes valg mellem at spise ude og tage maden med hjem. Flammens adm. direktør, Piet Klein, er især bekymret for konsekvenserne for efterspørgslen på restauranter.

McDonald’s i Esbjerg kåret som landets bedste

McDonald’s-restauranten i Gjesing har slået 120 andre restauranter og er kåret som Danmarks bedste i kædens årlige awardshow. Restauranten fremhæves for hurtig ekspedition, stabil kvalitet og arbejdet med at udvikle nye ledere.

Restauranter frygter kompleks administration med ny moms

Regeringens planer om lavere moms på fødevarer omfatter takeaway, men ikke restaurantbesøg. Hos NoHo Partners vækker det bekymring for mere administration og en kompliceret håndtering af moms i restauranter med både servering og takeaway.

Log ind