Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et nyt hotel er på vej i det historiske område omkring Restaurant Næsbyhoved Skov ved Odense, skriver Fyens Stiftstidende.
54 dobbeltværelser med altan fordelt på to plan skal efter planen stå færdige om godt et års tid, fortæller direktør og ejer af den danske hotelkæde BB-Hotels, Jens Wendell, efter at have købt de 19.482 kvadratmeter.
”Der er mange hoteller inde i centrum af Odense, men der er man også klemt. Der er ikke den samme luft og mulighed for parkering som her, hvor vores gæster også kan gå en tur i naturen, hvis de vil,” siger Jens Wendell.
Men den nye ejer har ingen planer om at rive Restaurant Næsbyhoved Skov ned, som han kalder "en hyggelig gammel restaurant med sjæl og mange flotte detaljer."
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025