Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det får store og uventede konsekvenser for medarbejderne, at hotel-bygningen i Byparken i Vejle netop har skiftet ejer. De nye ejere viderefører hotellet under et nyt navn og logo, betyder det ikke, at de ansatte er sikret jobbet hos en ny arbejdsgiver.

Det bekræfter administrerende direktør for Scandic Danmark, Søren Faerber, overfor Vejle Amts Folkeblad.

”Som jeg forstår det, er det de nye ejeres plan at lukke hotellet ned ved udgangen af vores lejeperiode for at renovere. Jeg ved ikke, hvor længe lukningen kommer til at stå på, men de vil drive hotellet videre i en eller andet konstellation efter genåbningen,” fortæller Søren Faerber.

Han beskæftiger omkring 50 ansatte på hotellet i Vejle, hvoraf omkring halvdelen er på fuldtidskontrakter.

Læs hele historien på vafo.dk (kræver login)

Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning

Hotel Kongens Ege i Randers ventes at åbne igen efter flere års stilstand. En ny ejer har indgået en driftsaftale med hotelinvestor Youssef El Maanaki, som skal stå for driften.

Danske Hoteller øger omsætning og overskud

Hotelkæden Danske Hoteller oplevede fremgang i både omsætning og resultat i 2025. Samtidig investerede selskabet et trecifret millionbeløb og fastholder ambitionen om at udvide porteføljen.

Log ind