Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Siden 1. januar 2021 har 630 udlændinge med en ny arbejdskontrakt i hånden fået afslag på deres ansøgning om arbejds- og opholdstilladelse efter den såkaldte formodningsregel. Den giver de danske udlændingemyndigheder mulighed for at afvise en ansøgning, selv om alle krav ellers er opfyldt, hvis bare de ' formoder', at ansættelsen ikke er ' reel'. Formodningsafslag forudsætter ikke, at ansøgerne eller virksomhederne faktisk har gjort noget forkert. De fleste af de 630 har fået afslag, fordi myndighederne finder deres løn mistænkelig høj.
De fleste af de 630 formodningsafslag - 340 - er givet til kokke og andre ansatte i restaurations-og hotelbranchen. Her bliver flertallet af ansøgninger efter beløbsordningen afvist.
Politikerne vedtog i 2020, at der ikke længere skal være »bestemte grunde« for at antage, af et ansættelsestilbud ikke er »reelt«. Der skal bare være »en vis formodning«. I dag kalder restauratørernes brancheforeninger, HORESTA og Danmarks Restauranter og Cafeer, ligesom Dansk Industri, Dansk Arbejdsgiverforening, Dansk Erhverv og Lederne formodningsafslagene for en urimelig mistænkeliggørelse af uskyldige mennesker og skadelig for danske virksomheder. De opfordrer politikerne til at fjerne dem og i stedet straffe svindel som før.
Læs hele historien på pol.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotelhandler tegner sig for rekordstor andel af ejendomsmarkedet
10-05-2025
-
Milliardpotentiale i vinterturisme: Q1 skal booste København
10-05-2025
-
Tidligere hotelchef i Washington DC skal lede boutiquehotel i Ørestad
10-05-2025
-
44 kunstportaler skal gøre Odense til international kulturby
10-05-2025
-
Erfaren brancheprofil skal løfte Hotel Phønix
10-05-2025
-
Påskens placering sender overnatningstal ned
10-05-2025
-
Rekordmange amerikanere vælger København som feriemål
10-05-2025
-
Økomærke giver Vingsted adgang til offentlige kunder
10-05-2025