Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Køkkenchef og medejer af Alchemist, Rasmus Munk, er blandt bagmændene på JunkFood, der siden Corona-nedlukningen i marts 2020 har leveret mere end 300.000 gratis måltider til gadens folk.
Nu får JunkFood endnu bedre muligheder for at hjælpe de hjemløse.
Virksomheden Clipper Bulk A/S har nemlig besluttet at donere midler til JunkFood, der svarer til 4000 måltider om året i to år.
Med det økonomiske bidrag støtter Clipper Bulk A/S også JunkFoods arbejde med at forebygge unges hjemløshed, og få de udsatte unge i arbejde og skabe et meningsfuldt liv for dem.
”Vi har fundet en måde, hvor måltidet skaber trygge rammer for flere. I køkkenet tager vi hånd om de unge, der har brug for at finde sig til rette med et arbejde, og for de hjemløse giver måltidet ro og mindsker konflikter. Vi er meget taknemmelige for at Clipper Bulk A/S har valgt at være erhvervspartner med JunkFood og støtte vores arbejde, ”siger Jeanette Duus, der er daglig leder af Junkfood.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA til TV2 Kosmopol: Turismen sætter gang i beskæftigelsen
01-07-2025
-
Når hedebølgen rammer…
01-07-2025
PRESSEKLIP
-
Tilmeldingen til Danish Travel Awards 2025 er åbnet
01-07-2025
-
Bakken klar med ny administrerende direktør
01-07-2025
-
Hotel Koldingfjord udvider
01-07-2025
-
Brøndums Hotel solgt til dansk hotelkoncern
01-07-2025
-
Legoland får rekordhøj omsætning
01-07-2025
-
Britisk medie har kåret de 10 smukkeste byer i Danmark
01-07-2025
-
Rox Resort har fundet sit personale
01-07-2025