Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Året er 1673, og Gertrud Nielsdatter er netop blevet henrettet for at have begået barnemord. Det er præmissen for en digital tidsrejse, som turister i København nu kan opleve.

Oplevelsen bliver formidlet gennem den nye app, Hidden Copenhagen, og som er blevet til i et samarbejde med University of Exeter’s Hidden Cities-hold samt historikere og arkæologer ved Københavns Universitet, Københavns Stadsarkiv, Center for Privacy Studies og Københavns Museum. Det skriver Turisme24.dk.

Med appen kan turister bevæge sig rundt i hovedstadens gader og stræder i selskab med den medicinstuderende Nils, som overværede obduktionen af Gertrud Nielsdatter.

Hidden Copenhagen er den syvende app i serien Hidden Cities. Den fungerer gennem GPS og giver brugeren mulighed for at skifte mellem et kort over det moderne København og København i 1674.

Læs hele historien på turisme24.dk

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Rekordår for turismen i Nordsjælland

Antallet af overnatninger i Nordsjælland steg i 2025 til 1.134.315. Ifølge VisitNordsjælland er destinationen godt på vej mod målet om 1,5 mio. overnatninger i 2030.

Log ind