Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En 17.000 kvadratmeter stor grund på Rømø bliver for tiden omdannet til overnatningskapacitet i form af 36 luksushytter.
Hytterne er 80 kvadratmeter store og byder på fem værelser, hvoraf fire er soveværelser.
Nu er hytterne kommet i udbud på den tyske hjemmeside immobilienscout24.de. Her fremgår det, at hytterne sættes til salg for i alt 398.000 euro svarende til i omegnen af tre millioner kroner, skriver Turisme24.dk.
For de tre millioner kroner køber man sig dog kun adgang til at benytte sin hytte fem uger om året, for hytterne ejes reelt af et dansk udlejningsbureau, hvis navn dog ikke fremgår på immobilienscout24.de. Årets resterende uger skal husene stå til rådighed for turister, der ønsker at leje gennem bureauet. Dermed er hytterne primært en investering for ejerne fremfor en reel feriebolig.
Læs hele historien på turisme24.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025