Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nu går det igen rigtig godt i Legoland i Billund. Selskabet, som også omfatter to hoteller og en campingplads, har netop offentliggjort årsregnskabet, som er det bedste i dets historie.
Omsætningen på er på 871 millioner kroner og resultatet efter skat på 193 millioner kroner. Det er et resultat, som langt overstiger tidligere års resultater, og det er dermed også væsentligt bedre end den forventning, som fremgik af sidste års regnskab, skriver Vejle Amts Folkeblad.
”Det var specielt glædeligt at se, at antallet af turister fra de vigtige udenlandske turistmarkeder hurtigt var oppe på et meget højt niveau, og dette fortsatte i øvrigt gennem hele sæsonen. Samtidig kunne vi konstatere, at de udenlandske turister havde et ganske højt forbrug under deres besøg. Aktiviteten fra forretningskonferencer og -møder kom også tilbage med åbningen i foråret, og specielt efteråret var præget af meget høj aktivitet på dette område”, lyder det i Legolanddirektør Christian Wollers ledelsesberetning i årsrapporten.
Legoland havde sidste år 579 heltidsansatte mod 435 året før.
Læs hele historien på vafo.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026