Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den Lille Havfrue, Amalienborg og Nyhavn er ikke længere nok for udenlandske turister, når de skal tage billeder til feriealbummet. Det skriver DR.dk.
Flere store turistattraktioner på Sydsjælland, Møn og Lolland oplever nemlig en kraftig stigning i antallet af endagsturister, der har enten fransk, belgisk eller amerikansk pas.
I mange år har turistattraktionerne på Sydsjælland og øerne ellers kæmpet for at lokke turisterne væk fra København. Men særligt den lange afstand har afholdt mange for at tage turen.
Den tendens ser nu ud til at have vendt. Turisterne har fået en større lyst til de unikke oplevelser, som de kan fortælle om, når de kommer hjem til venner og familie.
Den slags fokus har en selvforstærkende effekt, siger Lars Fuglsang, der er professor på Center for Turismeforskning på Roskilde Universitet.
“Når først der har været opmærksomhed omkring turistattraktionerne, så markedsfører de nærmest sig selv via de sociale medier. Men det kræver et besøg fra internationale medier, siger Lars Fuglsang.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025