Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nordjyllands luksuriøse ferieby, Skagen, har fået tag i turisterne, og det kan mærkes på byens hoteller, viser branchens seneste regnskab, skriver Turistmonitor.dk.
Et af de hoteller, der har klaret det særdeles godt, er byens 5-stjernede hotel, Ruths Hotel, som efter skat landede et overskud på godt syv millioner kroner. Det er det bedste resultat i hotellets historie, skriver Nordjyske.
Ifølge direktør Tom Boye skyldes det den renovering, hotellet har været igennem.
“Med udgangspunkt i den omfattende modernisering af Ruths Hotel, så er fundamentet lagt for, at vi året rundt kan levere en kvalitetsoplevelse, der lever op til vores gæsters forventninger. At vi siden 2019 er gået fra at være cirka 50 helårsansatte til nu at være cirka 70 har herudover enorm positiv betydning for både gæster og ansatte. Det indikerer virkelig, at investeringerne har båret frugt,” fortæller Tom Boye.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025