Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En ny undersøgelse fra HORESTA, som er brancheorganisation for hotel-, restaurant- og turisterhvervet, viser, at 57 procent af medlemsvirksomhederne står og mangler elever. Det kan i den grad mærkes hos Hotel Hedegaarden og Munkebjerg Hotel, hvor det især for førstnævnte står kritisk til. Det skriver JydskeVestkysten.dk.
”Det er simpelthen ingen, der søger. Vores branche har været meget udskældt blandt andet på grund af de historier, der har været i medierne om 3F og om kokke på Michelin-restauranter, der bliver udnyttet. Det er som om vi er radioaktive, lyder det fra direktøren hos Hotel Hedegaarden, Tom Thomsen.
Undersøgelsen fra HORESTA viser helt konkret, at 57 procent af deres medlemsvirksomheder med elever gerne vil have flere.
”Det er massivt, og det illustrerer meget tydeligt, hvilken enorm udfordring vi som erhverv står med. Der er ganske enkelt alt for få, der vælger en uddannelse som kok, tjener eller receptionist, og det er en kæmpe udfordring,” siger Pia Svane, der er uddannelses- og projektchef i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk milliardær skaber liv på Hotel Hornbækhus: Renoverer for 30 mio. kr.
06-01-2026
-
Skyggehoteller i København fortsætter trods tilsynssag
06-01-2026
-
Turismeminister: Vi skal fra strategi til handling i 2026
06-01-2026
-
Forgæves rekrutteringer begrænser branchevækst
06-01-2026
-
Tre Bühlmann-hoteller samles under én direktør
06-01-2026
-
Hotelplan ved Amager Strand i modvind
06-01-2026
-
Brancheoptimisme i 2026 trods global uro og stigende omkostninger
06-01-2026
-
Turismebranchen blandt de største jobskabere i Danmark
06-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel solgt: Genåbner til foråret
06-01-2026