Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Marriott Copenhagen Hotel, der åbnede tilbage i 2001, er med sine 406 værelser og suiter det største femstjernede hotel i Danmark. Nu er Bellagroup, der driver hotellet, gået i gang med en kæmpe renovering til over 100 millioner kroner. Det skriver Turisme24.dk.
Renoveringen er begyndt i stueetagen, hvor lobbyområdet og receptionen renoveres. Derudover kommer der til efteråret en ny terrasse ud mod havnen og sidst på året, eller i starten af 2024, kommer turen til restauranten.
Udover renoveringen er der også to nye Marriott-hoteller på vej til København. Sidst på efteråret åbner Fairfield by Marriott med 222 værelser og Residence Inn by Marriott med 89 hotellejligheder. Begge hoteller kommer til at ligge i samme bygning i Københavns Nordhavn.
Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026