Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der står tusindvis af hotelsenge tomme i København, selvom turisterne strømmer til byen som aldrig før.

Som Turistmonitor tidligere har skrevet, er kapacitetsudnyttelsen på hotellerne i København nede omkring 75 procent og målt på værelser svarer det til, at omkring 6.000 af slagsen står tomme hver nat.

Hos Horesta giver de tusindvis af tomme hotelværelser ikke søvnløse nætter.

”Selv om vi har lavere belægningsprocenter end sidste år ved denne tid, så ser det lovende ud set i lyset af, hvad man kunne frygte efter et boom i antallet af værelser og en tid med rekordhøj inflation,” lyder det fra Horestas adm. direktør, Pia E. Voss.

Hun afviser blankt, at København har bygget for mange hoteller.

”Heldigvis siger erfaringerne også, at markedet nok skal absorbere ny kapacitet, og det er vi overbevist om også sker her,” slår Pia E. Voss fast.

Læs hele historien på turistmonitor.dk (kræver login)

Log ind