Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fremover skal Søren Flemming Larsen, der kommer fra en stilling som adm. direktør i blomsterforretningen Interflora, stå i spidsen for Letz Sushi med 20 restauranter. Det skriver Børsen.
Han overtager posten fra Daniel Ødegaard, der har været konstitueret direktør siden efteråret, hvor Anders Barsøe stoppede efter knapt seks år i forretningen. Om den nye mand i førersædet, fortæller bestyrelsesformand, Lars Bo Jeppensen, at det især er Søren Flemming Larsens fokus på Interfloras digitale transformation, der har sørget for, at lige netop han fik jobbet.
”Sørens succes med Interflora de seneste syv år er måske et af Danmarks bedste eksempler på en digital transformation af en virksomhed, der gjorde det lettere at være kunde, sjovere at være blomsterhandler, og leverede et virkeligt flot resultat på top- og bundlinje,” siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026