Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fremover skal Søren Flemming Larsen, der kommer fra en stilling som adm. direktør i blomsterforretningen Interflora, stå i spidsen for Letz Sushi med 20 restauranter. Det skriver Børsen.
Han overtager posten fra Daniel Ødegaard, der har været konstitueret direktør siden efteråret, hvor Anders Barsøe stoppede efter knapt seks år i forretningen. Om den nye mand i førersædet, fortæller bestyrelsesformand, Lars Bo Jeppensen, at det især er Søren Flemming Larsens fokus på Interfloras digitale transformation, der har sørget for, at lige netop han fik jobbet.
”Sørens succes med Interflora de seneste syv år er måske et af Danmarks bedste eksempler på en digital transformation af en virksomhed, der gjorde det lettere at være kunde, sjovere at være blomsterhandler, og leverede et virkeligt flot resultat på top- og bundlinje,” siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026