Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Kurven er opadgående på Store Kro i Fredensborg. Kroen har fundet sine tre ben, som den står særligt godt fast på. Kroens ene ben er bistroen, der nyder stor succes, blandt andet på grand af stor opbakning fra lokale borgere, der nyder et godt måltid på kroen. I bistroen bliver skal man efterhånden være ude i god tid, hvis man vil have et bord en weekend-aften, skriver SN.dk.
Det andet ben er selskaber. Det kan være bryllupper, konfirmationer – alt hvor der er behov for at samle en masse mennesker til en begivenhed. For foråret og indtil sommeren er kalenderen fyldt med selskaber. Også her skal man være ud i god tid.
Det sidste ben og vel nok det ben, der tager størstedelen af vægten for tiden, er konferencer. Virksomheder landet rundt, tager ansatte, ledergrupper og bestyrelser med til Fredensborg og Store Kro, hvor der skal holdes konference, med alt hvad det indebærer. Det betyder overnatning, mad med videre på kroen.
Line Junker kom til i 2020 som Front of house manager. Allerede 1. januar 2021 blev hun vicedirektør på kroen, der ejes af Niels og Lise Fennet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026