Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hoteldirektør Martin Ebmark indtræder i direktionen for Billund Lufthavnshotel ApS, som er driftsselskab for Zleep Hotel Billund, hvor han siden 2020 har været hoteldirektør.
Ved samme lejlighed har ejerne ifølge en pressemeddelelse valgt at opsige samarbejdet med Zleep og vil om kort tid fortælle hvilken anden hotelgruppe, der sammen med lederteamet i Billund skal fortsætte den positive udvikling. Det skriver JydskeVestkysten.
”Hotellet har under Martin Ebmarks ledelse gennemgået en usædvanlig stærk udvikling og står nu som et af områdets bedste hoteller”, lyder det i pressemeddelelsen fra Michael Kaa Andersen, ejer og direktør i Proark, der ejer en række hoteller og shoppingcentre i Danmark.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025