Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det skal være trygt at overnatte eller at arbejde på et af Comwells hoteller – også for personer, der har usynlige handicap. Det mener man hos hotelkæden, der derfor er blevet en del af Solsikkeprogrammet, som har til hensigt at udbrede forståelse og kendskab til usynlige handicap, skriver Turistmonitor.dk.
”Vi ønsker at skabe trygge rammer for både gæster og kollegaer – og i høj grad også for dem, der måtte have et usynligt handicap. Vores gæster skal vide, at hos os vil de blive mødt med forståelse for, hvad det vil sige at bære Solsikkesnoren. De skal hverken forklare sig eller føle sig utrygge, når de træder ind ad hoteldøren,” siger Mai-Britt Jensen, direktør for HR og Bæredygtighed i Comwell Hotels, i en pressemeddelelse.
Solsikkesnoren bæres af personer, der ønsker at synliggøre sit usynlige handicap og bliver i dag blandt andet brugt i Odense Zoo og Københavns Lufthavn.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026