Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Vilcon Konferencehoteller har nu sat Hotel Strandparken i Holbæk til salg. Det sker som led i at reducere omfanget af forretninger og dermed arbejdsopgaver.
”Alle årene har været præget af udvikling, udbygning, forbedringer og konceptudvikling. Undervejs har vi både fordoblet omsætningen og værelseskapaciten. I dag fordeler omsætningen sig på ca. lige dele til konferencer, overnatninger og selskaber, og det at vi har skabt 3 solide ben at stå på har derfor også hjulpet os godt igennem kriserne i årenes løb”, siger ejer Connie Christensen.
Udover Hotel Strandparken består Vilcon Konferencehoteller af Vilcon Hotel & Konferencegaard i Slagelse.
Lokalerne i Holbæk kan huse selskaber og konferencer op til 300 gæster og med det nyeste, moderne AV-udstyr. Heriblandt robot, så oplægsholdere eller deltagere kan sidde på den anden side af jorden, eller bare hjemme i deres egen stue og deltage i arrangementer.
Det sidste nye tiltag er en ombygning af loungeområdet ud til terrassen, der har forlænget sommeraftenerne i Holbæk med udsigt over fjorden og Tuse Næs.
”Vores Hotel-kæde med 4 hoteller har igennem de sidste par år været igennem et glidende generationsskifte med ombygning og salg af Hotel Jens Baggesen i Korsør og salg af Golfhotel Vilcon i Slagelse. På Vilcon Hotel & Konferencegaard har vi en medejer af driftsselskabet, Thue Nielsen, hvor intentionen på sigt er at han skal overtage hele driftsselskabet”, siger Connie Christensen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny politisk kurs i København kan ændre turismens retning
20-11-2025
-
Park Lane Copenhagen bliver Danmarks ottende femstjernede hotel
20-11-2025
-
Byggeri af ny Hotel- og Restaurantskole sættes i bero
20-11-2025
-
Europa runder 300 nye hoteller i 2025
20-11-2025
-
HORESTA løfter sløret for Hotel Insights 2025-program
20-11-2025
-
Ingen OL i sigte under ny kultur- og fritidsborgmester i København
20-11-2025
-
Gratis inspirationsdag for elever på Nyborg Strand
20-11-2025
-
Udendørsservering forbydes i det centrale Firenze
20-11-2025
-
Ny ejer vil tiltrække erhvervsgæster til Hotel Fjordgaarden
20-11-2025