Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

På to skoler i forskellige dele af Danmark, hvor eleverne blandt andet kan uddanne sig til et fremtidigt arbejdsliv i hotel- og restaurationsbranchen, har man taget forskud på glæderne og modtaget en julegave allerede nogle dage inden, at kalenderen viser den 24. december. Det skriver Turisme24.dk.

Hotel- og restaurationsbranchens uddannelser tildeles samlet set 8,1 millioner kroner af puljen, da såvel College 360 i Silkeborg som FGU Fyn er at finde blandt de i alt 20 erhvervsskoler og 10 FGU-institutioner i hele landet, som har fået tilkendt en del af midlerne

Trods HORESTA glæder sig over, at der nu tilføres midler til de to skoler, er der dog fortsat en snert malurt i bægeret. Det fortæller Pia Svane, der er uddannelseschef i brancheorganisationen.

“Vi er selvfølgelig glade for Nordea-fondens initiativ og tildelinger, som er med til at løfte erhvervsuddannelsesområdet generelt. Men vi havde gerne set, at flere af midlerne var gået til vores uddannelser, som ofte bliver overset til fordel for de tekniske uddannelser”.

Læs hele historien på turisme24.dk

HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres

Adm. direktør i HORESTA, Jeppe Møller-Herskind, går i rette med ønsket om at udvide stoppet for nye natbevillinger i Indre By. Ifølge ham er byens puls en forudsætning for Københavns attraktivitet. Han peger på, at et flertal af københavnerne bakker op om restaurations- og nattelivet.

HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler

Miljøminister Magnus Heunicke vil se på en ensretning af affaldsreglerne, og det vækker opbakning i HORESTA. Særligt kæderestauranter oplever udfordringer med forskellige kommunale fortolkninger. Branchen efterlyser klare rammer og ens praksis.

Log ind