Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den 30. november tjekkede den sidste gæst ud hos Hotel Fakkelgaarden, efter at ejerne, grænsehandelskoncernen Fleggaard, havde valgt at lukke stedet.
Dels var der driftsunderskud, dels et behov for en ombygning til et tocifret millionbeløb, hvor særligt køkkenet trænger til en kærlig hånd. Derfor mente Fleggaard ikke længere, at det kunne svare sig at holde hånden under hotellet, skriver Turisme24.dk.
For lidt over en uge siden blev hotellet derfor også sat til salg, og interessen har allerede været stor fra mulige købere, oplyser Réne Damkjær, der er partner i Nordicals Sønderjylland, der står for salget, til JydskeVestkysten.
”Indtil videre har der været størst interesse fra personer bosiddende i det syd- og sønderjyske, men vi har også fået flere henvendelser fra Tyskland,” fortæller han således.
Selvom interessen for eventuelt at købe hotellet, der ligger lige ud til Flensborg Fjord, er stor, er det ingen selvfølge, at det bliver hotel, der bliver drevet fra matriklen i fremtiden.
Læs hele historien på Turisme24.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026