Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter et borgermøde i Østjylland står det klart, at kampen for og imod placering af et biogasanlæg ved Djurs Sommerland er ved at udvikle sig til et stort slagsmål på ord.
På borgermødet forklarede direktør i Djurs Sommerland, Henrik B. Nielsen, der ejer Nordens største forlystelsespark sammen med sin bror Michael, hvad de synes om planerne.
”Vi er bekymrede for vores fremtid. Det er bare ikke foreneligt at have et biogasanlæg lige ved siden af en forlystelsespark. Vi har talt med borgere, der bor ved siden af biogasanlæg, og det lugter. Vi har planlagt at investere flere hundrede millioner kroner i Djurs Sommerland i de kommende år og vi vil også være med til at investere i en feriepark i området. Det kan være ødelæggende for os, hvis ikke vi får stoppet de her planer i en fart”, sagde han.
Læs hele historien på Amtsavisen.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025