Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Turismebranchen er meget mere end at lange is over disken – turismebranchen er en spændende branche, der er dynamisk og i konstant udvikling, hvor der er fokus på bæredygtighed. Sådan indledes den brochure, som UddannelsesCenter Ringkøbing-Skjern har lavet i forbindelse med den nye uddannelse som turismeassistent. Det skriver turistmonitor.dk.
Den nye turismeuddannelse ved vestkysten har været flere års undervejs, men fra august 2024 kan de første elever begynde på turismeassistentuddannelsen.
Uddannelsen udbydes som såkaldt EUD, hvilket betyder, at den varer 1,5 år, og eleverne vil blandt andet have fag som tysk, engelsk, oplevelsesøkonomi og turistlære, værtskab, personligt salg, konflikthåndtering og kulturforståelse.
Foruden særlige fag er uddannelsen tilrettelagt således, at eleverne er på skolebænken fem dage om ugen i lavsæsonen, mens de kun går i skole én gang om ugen i løbet af højsæsonen.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026