Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Danske Zleep Hotels tilføjer nu endnu et hotelprojekt til den efterhånden store projektportefølje. Denne gang med adresse i centrum af Leipzig, Tyskland. Det nybyggede hotel får 150 værelser og skal efter planen åbne i 2024.
”Et godt ophold med præcis dét du har brug for, nordisk design til gode priser og kvalitet hvor det giver mening – dét er Zleep Hotels. Som brand er vi skræddersyet til Leipzigs pulserende byliv, hvor turister fra hele verden slår vejen forbi for at opleve den kreative og kulturelle stemning”, fortæller Peter Haaber, CEO i Zleep Hotels, og fortsætter:
”Hotellet kan bryste sig af en belejlig og central beliggenhed egnet til både turister og forretningsrejsende, der søger en prisvenlig overnatning”.
Zleep Hotel Leipzig får adresse på Rosa-Luxemburg-Strasse 42 kun ét stop med sporvogn fra byens togstation og 10 minutters gang fra centrum. Leipzig er en stor messeby og hjem for et af Tysklands ældste universiteter. Mange turister besøger byen for at opleve de utallige museer, historiske bygninger og monumenter samt de kulinariske specialiteter, det berømte Operahus og Leipzig Zoo.
For Zleep Hotels’ medejer, Deutsche Hospitality, bliver hotellet den tredje lokation i den populære by, da de i forvejen driver Steigenberger Grandhotel Handelshof Leipzig og IntercityHotel Leipzig.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Small Danish Hotels skifter navn i ny strategisk satsning
16-12-2025
-
12 hotelbyggerier på tegnebrættet i Indre By
16-12-2025
-
International arbejdskraft er blevet afgørende i København
16-12-2025
-
Madklubben skruer ned for ekspansionsplaner og op for fokus på kvalitet
16-12-2025
-
Pokémon Festival i København kan booste sommerturismen i 2026
16-12-2025
-
Dansk turisme er sårbar uden et kriseberedskab
16-12-2025
-
Danske medlemmer af Relais & Châteaux dropper ålen: Vil redde truet art
16-12-2025