Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Brasserie Valby er sat til salg til trods for, at de aften efter aften var velbesøgt af gæster, og Gündüz Dalan fortæller, at han kan presses til at sælge sit populære French Chicken til trods for, at han har masser af kunder, skriver Københavnliv.dk.
For førstnævnte drejede det sig især om manglende arbejdskraft, og for Gündüz er det prisstigningerne på især kylling, der er eksploderet og som er ved at kvæle hans forretning. Kommerciel direktør i HORESTA, Jeppe Møller-Herskind, nikker genkendende til den udlægning. Her er de kommende måneder også et stort fokuspunkt.
”Lige nu står vi med en branche, der formår at føre en fin omsætning, og som derfor viser, de kan navigere rigtig godt i så alvorlige udfordringer. Derfor er vi fortrøstningsfulde, men vi er opmærksomme på, at den næste tid bliver rigtig hård. Vi arbejder selvfølgelig altid for, at der kommer tiltag, der kan styrke vores medlemmer rammebetingelser – også gennem den kommende svære periode,” lyder det fra Jeppe Herskind.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk milliardær skaber liv på Hotel Hornbækhus: Renoverer for 30 mio. kr.
06-01-2026
-
Skyggehoteller i København fortsætter trods tilsynssag
06-01-2026
-
Turismeminister: Vi skal fra strategi til handling i 2026
06-01-2026
-
Forgæves rekrutteringer begrænser branchevækst
06-01-2026
-
Tre Bühlmann-hoteller samles under én direktør
06-01-2026
-
Hotelplan ved Amager Strand i modvind
06-01-2026
-
Brancheoptimisme i 2026 trods global uro og stigende omkostninger
06-01-2026
-
Turismebranchen blandt de største jobskabere i Danmark
06-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel solgt: Genåbner til foråret
06-01-2026