Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Står det til regeringen og justitsminister Mattias Tesfaye, vil danskerne i en forsøgsperiode kunne møde ens klædte vagter i nattelivet, i parker, butikker, forlystelsesparker og andre offentligt tilgængelige steder. Med kameraer og i særlige tilfælde i følgeskab af en hund skal tryghedsvagterne, som de hedder, sikre »ro og orden« i uroprægede områder, skriver Jyllands-Posten.

Heino Kegel, forbundsformand i Politiforbundet, er kritisk over for regeringens idé og »frygter, at det nogle steder bliver det vilde vesten«.

”Der er brug for øjne og ører i nattelivet og dagligdagen. Det har vi ikke noget problem med. Men at have vagter i det offentlige rum, hvor det tidligere har været politiets opgave at opretholde ro og orden, er en glidebane,” siger han.

”Skrækscenariet er, at tryghedsvagterne i stedet eskalerer situationerne, fordi de har en anden uddannelse og ikke har de samme magtbeføjelser som politiet,” siger han og kalder i stedet på flere midler til politiet.

Læse hele artiklen

Københavns Kommune risikerer at bremse det byliv borgerne ønsker mere af

77 pct. af københavnerne er tilfredse med udbuddet af restauranter og natteliv i byen, og mere end halvdelen ønsker endnu flere tilbud i deres nærområde. Alligevel lægger Københavns Kommunes nye restaurations- og nattelivsplan 2025 op til mere kontrol og færre muligheder for branchen.

Log ind