Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
59-årige Claus Bødker havde i går sidste arbejdsdag hos Wonderful Copenhagen, hvor han siden 2014 har været direktør for krydstogtturisme. Med i hans arbejdsopgaver har været direktørtitlen for netværket for den danske krydstogtbranche, CruiseCopenhagen, samt Cruise Baltic, samarbejdsorganet for landene i Østersøregionen (minus Rusland), begge netværk er forankret hos netop WoCo, skriver Standby.dk.
Claus Bødker blev i marts sidste år diagnosticeret med den alvorlige sygdom ALS (Amyotrofisk lateral sklerose). Forleden sagde Claus Bødker til STANDBY.DK:
”ALS betyder blandt andet, at musklerne bliver svagere og svagere. Mit job indebærer blandt andet at rejse rundt og besøger krydstogtrederier, det kan jeg ikke mere i samme omfang. Derfor skal roret overdrages til en ny god person. Jeg er meget åben om dette, og vil nyde livet så meget som muligt mens jeg er her.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026