Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den tidligere Billund Studiedag TECH, som årligt har tiltrukket over 300 studerende, bliver i år udvidet med endnu et spor, og konceptet skifter navn til Billund KarriereTour. Ud over TECH afholdes for første gang også en Billund KarriereTour TURISME.

Værtsvirksomhederne på Billund KarriereTour TURISME er eksperter i at skabe gode gæsteoplevelser og få gæsterne til at komme igen år efter år. Fire virksomheder går i år i spidsen for at vise studerende inden for turisme, events og service, hvad Billund har at byde på, og hvad de unge kan bruge deres uddannelse til.

Med Lalandia, LEGOLAND, LEGO House og WOW PARK på programmet kan de studerende få et indblik i, hvordan det kan lade sig gøre at skabe en karriere inden for kultur og oplevelsesøkonomi, som godt kan indebære ansættelser hos flere aktører i samme område i løbet af et arbejdsliv.

“At Billund kommune huser så stærkt et felt af turismeattraktioner er helt unikt og en branchemæssig styrke, som vi både ønsker at understøtte og udvikle” udtaler Billund Kommunes borgmester Stephanie Storbank, og fortsætter:

“Virksomhedernes engagement og de studerendes interesse for dagen vidner om et stort potentiale for, at studerende fra hele landet kan finde relevante og spændende jobs i kommunen og også se potentialet i at flytte hertil. Det handler både om arbejdskraft, erhvervsudvikling og bosætning”.

Billund KarriereTour TURISME afholdes den 21. september. De studerende skal indenfor hos tre virksomheder under deres besøg. Efterfølgende samles de i LEGO House, hvor de bl.a. kan møde flere kulturaktører ved stande og høre inspirationsoplæg fra Destination Trekantområdet og LEGO House.

Legoland introducerer tre nye attraktioner i 2025

I løbet af vinteren er der både blevet bygget med klodser og andre materialer i Legoland Billund. Forlystelsesparken offentliggør nu flere nye tilføjelser, som man håber vil trække gæster til.

Log ind