3. kvartal 2022, der skal afregnes.
Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når momsindberetningen opleves som en stor opgave, kan det være fordi, der ikke er styr på bilagene og den løbende bogføring, skriver Skattestyrelsen. Derfor er det en god ide at få styr på dette imellem momsfristerne.
Du kan få hjælp til gode momsvaner, til at undgå typiske fejl, og til indberetningen – på skat.dk/huskmoms. Læs fx om de tre gode momsvaner:
- Gem dine bilag – helst elektronisk.
- Bogfør løbende, og brug gerne et regnskabsprogram. Flere programmer kan sende din bogførte data direkte til Skattestyrelsens momsindberetning på TastSelv Erhverv ved hjælp af en API-løsning.
- Kan det trækkes fra? Tjek, hvis du er i tvivl. Brug for eksempel Skattestyrelsens Bogføringsguide, hvor du kan se om mobiltelefonen, mødekaffen eller læsebrillerne kan trækkes fra.
Du finder guiden på dk/bogføringsguiden.
OBS – hvis du har coronalån
Hvis din virksomhed har et coronalån (momslån eller A-skattelån), så vær opmærksom på, at du kan risikere at miste dit/dine lån, hvis du ikke indberetter til tiden. Læs mere om coronalån på www.skat.dk/corona.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Finansloven for 2026 er indgået: Smal aftale mellem Regeringen og Konservative
23-10-2025
-
HORESTA præsenterer KV25-katalog om turisme
23-10-2025
-
Direktørskifte i nødlidende Jensens Foods
23-10-2025
-
Hotelbranchen strutter af optimisme på nordisk konference
23-10-2025
-
Scandic udvider i Aarhus med flere værelser og nyt udtryk
23-10-2025
-
Cabinn-stifter udvider i Fredensborg med opkøb af naboejendom
23-10-2025
-
Tilsynssag mod Stay starter debat om ulige konkurrence
23-10-2025
-
Fredet hotel i Ebeltoft kan blive ny filmefterskole
23-10-2025