Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nye tal fra Danmarks Statistik viser store forskelle i kommunernes udvikling i antallet af overnatninger fra januar til juli 2026 sammenlignet med samme periode i 2025.

Køge havde den største fremgang med 36,1 pct., efterfulgt af Frederiksberg med 36 pct., Høje Taastrup med 35,5 pct. og Sønderborg med 24,4 pct. I Køge er kapaciteten blandt andet øget med Rox Resort.

I Billund, Fredericia, Kolding og Vejle blev der samlet registreret ca. 2,23 mio. overnatninger i årets første syv måneder. Det svarer til en vækst på 5,5 pct. mod 3,3 pct. på landsplan.

Martin Perregaard-Bitsch, destinationsdirektør i Destination Trekantområdet, peger blandt andet på Legoland og Billund Lufthavn som årsager til fremgangen. Antallet af norske overnatninger i området steg samtidig med 16,1 pct.

Læs hele historien på Turistmonitor

Bühlmann Hotels skal drive kommende hotel i Nordhavn

Et nyt hotel med mindst 360 enheder ventes at åbne i Københavns Nordhavn i slutningen af 2029. Bühlmann Hotels har udviklet konceptet og skal stå for driften, mens AKF og PensionDanmark står bag byggeriet.

Dorte Krak stopper som adm. direktør i Arp-Hansen

Robert Thomsen overtager 1. november posten som administrerende direktør for Arp-Hansen Hotel Group efter Dorte Krak. Den hidtidige topchef fortsætter som arbejdende næstformand med ansvar for blandt andet ejendomsudvikling og strategiske samarbejder.

Log ind