Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Indehaveren, Carlo Liberati, har kæmpet og kæmpet, men nu går den ikke længere. Det er ikke muligt at drive selskabet bag La Locanda videre, skriver Nordjyske. Han forventer, at selskabet bag La Locanda bliver efterladt med en gæld på i omegnen af en million kroner. Primært i form af moms- og skattegæld.
HORESTA har flere gange appelleret til, at man politisk udskød tilbagebetalingen af moms- og a-skattelånene, så flere havde mulighed for at opbygge den nødvendige likviditet.
”Mange virksomheder har ikke haft muligheden for at tjene de penge, der nu skal tilbagebetales, og det var tanken med den oprindelige afbetalingsaftale. I stedet ramte restriktionerne, og nu venter et uholdbart scenarie, hvor de virksomheder, der ikke kan tilbagebetale momsen er nødsaget til at bruge afbetalingsordningen med 8,4 pct. i rente efter den 1. april. Det er der meget få i vores branche, der nogensinde vil kunne imødekomme og er en urimelig behandling af virksomheder, der har taget COVID-regningen,” siger Kristian Nørgaard, politisk direktør i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025