Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Under coronakrisen har mange nok sagt om deres ferieplaner: ”Vi skal bare være i Danmark.” Tilgangen af flere danske turister har hjulpet dele af Turisme-danmark, men har ikke været nok til at opveje tabet af de udenlandske turister, skriver Standby.dk.
De to første år under coronakrisen stod VisitDenmark bag hjemlandsturismekampagnen ”Meget mere end bare Danmark,” men i år er kampagnen lagt i hænderne på brancheorganisationen Danske Destinationer, der tæller 19 destinationsselskaber.
”De sidste par år har danskerne i stor stil holdt ferie i Danmark og rigtig mange er blevet overrasket over, hvad Danmark byder på. Den interesse og nysgerrighed skal vi fastholde og booste, så danskerne fortsat får lyst til at holde ferie på danske feriesteder. Verden er ved at åbne igen, og det betyder, at mange danskere vil rejse udenlands, så det gælder om at holde danskernes feriefølelser for Danmark varme netop nu,” siger Pernille Kofod Lydolph, der til daglig er direktør i Destination Bornholm.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026