Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Med deltagelse af 165 udstillere fra hoteller- og konferencesteder, eventbureauer, teambuildingarrangører, forplejningsleverandører og meget andet, afvikler Kursuslex onsdag i denne uge for 26. gang sin Møde- og Eventmesse, skriver Standby.dk.
Møde- og Eventmessen holdes igen i år på én dag i Forum Copenhagen med over 1.300 tilmeldte mødeplanlæggere af eksterne møder, konferencer eller events. De tilmeldte kan under heldagsarrangementet møde omkring 165 udstillere og netværke med en bred vifte af leverandører. Til STANDBY.DK siger Olina Jægergaard, Kursuslex’ administrerende direktør:
”Antallet af udstillere i år er cirka som sidste år, men vi har fået mange nye typer udstillere blandt event-, teambuilding og cateringleverandører. Til gengæld har vi i år flere tilmeldte mødeplanlæggere. En forskel fra sidste år er, at de svenske mødeplanlæggere er tilbage ligesom vi i år kan præsentere flere nye udstillere, der ikke nødvendigvis normalt er med på Møde- og Eventmessen.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026